Trwa ładowanie proszę czekać ...

Nadczynność tarczycy u kota

10 listopada 2016

Dla każdego właściciela zwierzaka jest to szok, gdy słyszy o tak zbliżonych do ludzkich chorobach. Nadczynność tarczycy u kota? Skąd się to bierze właściwie i dlaczego dopada nawet koty…

Kiedy ostatnio jedna z właścicielek kotów stawiła się na szczepienie u weterynarza, poinformowała weterynarza o tym, że ostatnio z kotkiem coś złego się dzieje. Objawy są widoczne najczęściej gołym okiem, wystarczy się tylko przyjrzeć, by zauważyć, że kot zachowuje się inaczej, niż zwykle. Dla właścicielki kota odpowiedź weterynarza na jej zmartwienia była zaskakująca. Usłyszała, że problemem jest nadczynność tarczycy u kota…

Dotyka ona najczęściej kociaki, które ukończyły już 8 rok życia. Czasem zdarza się oczywiście wcześniej, ale nie dzieje się to specjalnie często. Tak naprawdę najczęściej na nadczynność tarczycy u kota zachorować może kot w podeszłym wieku. Nawet taki mający około 13 lat! Z tego powodu często jest przymykane oko na zmianę zachowania. Kot ma swój wiek i wydaje się wielu osobom, że to naturalne, że jego zachowanie się zmienia.

Szczególnie trudne jest to do uchwycenia dlatego, że objawy nie pojawiają się tak zupełnie od razu, a stopniowo zwiększają swoją intensywność. Nadczynność tarczycy u kota objawia się spadkiem wagi. Oczywiście pomimo jedzenia takiej samej ilości karmy, co zawsze. Dodatkowo kot potrafi być nadpobudliwy. Częściej biegać po mieszkaniu, skakać i figlować, jak mały kociak.

Jak w każdej chorobie, tak również i tutaj należy patrzeć na sierść kota, bo czytać można z niej, jak z otwartej księgi. Jeśli tylko dzieje się coś złego z kocimi włosami, od razu i niezwłocznie należy się tym zainteresować! Nadczynność tarczycy u kota powoduje, że włosy są matowe, niezadbane, bo koty ich z reguły nie myją wtedy.

Inne objawy to częste wydalanie moczu, większa potrzeba picia wody, czyli dla nas sygnałem nadczynności tarczycy u kota może być często opróżniająca się miseczka, wymioty, biegunka, a nawet agresja.
warto więc wskazać, że jeśli opisywany przypadek jest mocno zaawansowany to pojawia się również opatami oraz osłabienie organizmu.