Trwa ładowanie proszę czekać ...

Toksoplazmowa u zwierząt.

10 listopada 2016

Toksoplazmowa jest poważną chorobą, jaka występuje głównie u zwierząt, wystąpić jednak może również ludzi. Jest wywołana przez pierwotniaka o nazwie toksoplazma gonidii. Wyróżnieni w przypadku tej choroby są zwierzaki, które pochodzą z rodziny kotowatych. To one są ostatecznymi żywicielami pasożytów. Cała reszta (łącznie z ludźmi) to jedynie żywiciele pośredni. Dlatego będziemy sprawdzać, jak rozwija się i skąd bierze się toksoplazmowa u zwierząt kotowatych na przykładzie domowego kota. Koty mogą zarazić się poprzez spożycie pasożyta w pokarmie, który był wcześniej zakażony. Może to być nawet to, co my daliśmy mu z obiadu. Również w wodzie występuje wirus, dlatego spora część osób dba o to, by koty nie dostawały wody z nieznanego źródła. Nie pozwalajmy na wszelki wypadek pić kotom z kałuży i pilnujmy, by nie piły też wody deszczowe, która przebiegała przecież przez rynny.

Toksoplazmowa u zwierząt pojawia się szczególnie często w momencie jedzenia surowego mięsa. U kotów dochodzi do toksoplazmowy narządowej, czyli atakowania przez pasożyty takich narządów, jak na przykład wątroba, nerki, śledzona, płuca, mózg, a nawet oko.

Jeśli toksoplazmowa u zwierząt występuje w okresie ciąży to niestety, ale kotka przekażę pasożyty swoim młodym. Na takie sytuacje należy uważać najbardziej, ponieważ urodzone kocięta cierpieć będą na toksoplazmowę wrodzoną, jaka bardzo poważnie uszkadza centralny układ nerwowy. Czy człowiek może zarazić się od kota toksoplazmową? Okazuje się, że tak. Choć należy pamiętać, że główne źródła zakażenia to zjedzenie surowego mięsa lub kurzych jaj. Pasożyty mogą się też znajdować w miejscu, gdzie znajdowały się kocie odchody.

Dlatego mycie owoców i warzyw jest równie ważne, co gotowanie mięsa i jaj do końca. Toksoplazmowa u zwierząt objawia się na dwa sposoby. Pierwszy to forma jelitowa, jaka przebiega bez widocznych objawów choroby. Oraz postać druga, czyli pozajelitowa, gdzie przebieg choroby jest ostry i z widocznymi objawami.
Dodatkowo brak apetytu, apatia, biegunka, podwyższona temperatura, zapalenie układu oddechowego. Im kot młodszy, tym choroba jest silniejsza. Starszy kociak ma większe szanse przeżycia zakażenia.