Trwa ładowanie proszę czekać ...

Panleukopenia kotów.

10 listopada 2016

Panleukopenia to bardzo trudna do zapamiętania nazwa. Jeśli jednak przydarzy się naszemu kociakowi, wtedy szybko łapiemy, czym jest i jak o niej mówić. Potocznie panleukopenia kotów to tak zwany koci tyfus. Wywołuje ją parwowirus kotów. Najczęściej chorują na niego małe kociaki. Takie, które znajdują się w wieku od 6 tygodni do 4 miesięcy. Jeśli posiadamy małe kotki w domu, albo kiedyś już mieliśmy z nimi styczność, zapewne wiemy o tym, że takie koty nie są zbyt odporne i często zdarza im się chorować.

www.krakvet.pl

Niestety, panleukopenia kotów potrafi dać popalić zarówno właścicielom, jak i samym zwierzakom. I należy na nią bardzo uważać. W jaki sposób możemy uchronić futrzaki od choroby? Ponieważ jest to choroba wirusowa o bardzo odpornym wirusie, który przetrwać może w środowisku zewnętrznym nawet do ponad roku, należy trzymać kociaki w sterylnych warunkach. Najlepiej by spędziły swoje wczesne dzieciństwo w domu. W ten sposób zaoszczędzą sobie wielu chorób. Po czym rozpoznać objawy, jakie ma panleukopenia kotów? Po pierwsze apatia i ospałość. W przypadku kociaków, szczególnie tak młodych, jest to szybkie do wychwycenia, bo takie maluszki mają tendencję do biegania po całym mieszkaniu, skakania radośnie i zabaw. Drugi objaw to ogólne osłabienie. Nawet gdy kotek się budzi, wyraźnie widać, że nie ma sił wstać, ani chodzić. Spowodowane może być to wysoką gorączką, jaka męczy kota w przypadku tej choroby.

 

Panleukopenia kotów objawia się również wymiotami, biegunką, a przez to spadkiem masy ciała i odwodnieniem. Miejmy świadomość, że biegunka jest wtedy wyjątkowo cuchnąca, bardzo wodnista i krwista. Rzuci się w oczy na pewno, a jeśli nie w oczy, to w nos. Dla weterynarza jest to niemalże pewny sygnał, że mamy do czynienia z kocim tyfusem.
To, co jeszcze możemy zauważyć u chorego kota to dziwna reakcja na głaskanie po brzuszku. Zwierzę wtedy wygina grzbiet do góry, co wynika z bólu, który zadawany mu jest przy najsłabszym dotyku nawet. Panleukopenia kotów jest leczona w sposób indywidualny.
Podsumowując panleukopenia kotów to tak zwany koci tyfus. Wywołuje ją parwowirus kotów. Najczęściej chorują na niego małe kociaki.