Trwa ładowanie proszę czekać ...

Cukrzyca u kotów

10 listopada 2016

Kto by pomyślał, że może występować również u zwierząt. Cukrzyca u kotów przybiera postać podobnie, jak u ludzi, choroby przewlekłej. W dodatku niebezpiecznej i niestety zupełnie nieuleczalnej. Jeśli nasze zwierzątko zachoruje na cukrzycę, pozostaje nam jedynie włożenie ogromnej ilości zaangażowania i poświęcania w to, by móc kotu pomagać. W przeciwnym razie jego życie szybko się zakończy.Cukrzyca u kotów jest chorobą metaboliczną, w której do czynienia mamy z upośledzeniem przemiany węglowodanowej, tłuszczowej, białkowej. Mało tego! Dochodzi do zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej. Wszystko to jest wynikiem ograniczonej ilości insuliny lub całkowitego jej braku.

Nie brzmi to dobrze. Wszystkiemu winna jest trzustka. Choć do czynienia mamy z ograniczeniem ilości glukozy, to skutkuje to również utratą potrzebnych białek i tłuszczów. Organizm kota stara się jakoś wynagrodzić brak glukozy, czyli niezbędnego składnika do funkcjonowania. I dlatego pobiera inne składniki odżywcze. Ostatecznie prowadzi to do wyniszczenia organizmu.   
Cukrzyca u kotów – jak ją rozpoznać i jak leczyć? Objawów cukrzycy jest wiele, dlatego z pewnością zauważymy, że z kotem dzieje się coś złego. W przypadku każdej zmiany w zachowaniu kota istotne i ważne jest, by przyjrzeć się temu bliżej i w przypadku konieczności zgłosić się do weterynarza. Z cukrzycą mamy do czynienia, gdy nasz kotek potrzebuje większej ilości wody, wciąż pije, a my miseczkę uzupełniać musimy niemal przez cały czas. Co wiąże się z tym to zwiększone wydalanie moczu. Kot chudnie, pomimo wzmożonego apetytu! To z pewnością nam nie umknie i dostrzeżemy ten problem.

W skrajnych przypadkach bywa, że kot zupełnie ten apetyt traci. Pojawiają się wymioty i biegunka. Cukrzyca u kotów objawia się apatią, osowiałością, nawet zanikiem mięśni grzbietu… Wracając do włosków dodamy, że objawem cukrzycy jest także złuszczanie naskórka, które przypomina objawy łupieżu. Głównym elementem leczenia cukrzycy u kotów jest podawanie insuliny. Co do reszty starań, konkretnych wskazówek dokonuje lekarz.
Podsumowując organizm kota stara się jakoś wynagrodzić brak glukozy, czyli niezbędnego składnika do funkcjonowania. I dlatego pobiera inne składniki odżywcze.