Trwa ładowanie proszę czekać ...

Białaczka kotów

10 listopada 2016

Ciężko jest słyszeć o tym, że to człowiek ma białaczkę. Choroba jest z reguły ciężko uleczalna i szybko odbija się na zdrowiu bliskiej nam osoby. Często jednak wiadomość o chorobie naszego zwierzątka jest równie przejmująca, ponieważ koty bywają dla nas, jak członkowie rodziny. Warto mieć w pogotowiu kilka informacji o tym, jak zapobiegać białaczce kotów i jakie są jej objawy. Szybkie wychwycenie choroby ma – podobnie jak u ludzi – dobre skutki i zwiększa prawdopodobieństwo pomocy. Białaczka u kotów przenosi się za pomocą wirusa. Jest to wirus białaczki kociej, którego oznaczenie to FeLV. Szerzy się on na różne sposoby, dlatego ostrożność jest szczególnie wskazana w tej kwestii. Szczególnie, jeśli nasz kot spędza czas na dworze, gdzie może mieć do czynienia z innymi kotami. Zagrożeniem jest kot dla kota i w ten sposób dochodzi do zarażenia.

Białaczka u kotów szerzy się choćby drogą pokarmową. Mowa jest o ślinie, jak i odchodach kocich. Trzeba pilnować, by kot nie był z tej samej miski z wodą, co inny. Nie jadł. Ani nie korzystał z tej samej kuwety. Tak naprawdę jeśli wiemy, że jakiś kot jest zarażony i może zarazić również naszego, należy trzymać te zwierzaki osobno. Białaczka kotów lubi przenosić się też drogą kropelkową, czyli za pomocą wydzieliny z nosa i łez. Ciężko jest zapobiec temu, by kot kota nie dotknął i nie zaraził podczas wąchania pyszczkiem.

Istnieje także zakażenie śródmaciczne, gdzie młode kociaki zarażają się wirusem od kotki, jaka je karmi lub ma w brzuchu.
Najważniejsze są te objawy, które jesteśmy w stanie dostrzec. Białaczka kotów zawsze powoduje objawy, które budzą głęboki niepokój. Mogą to być takie zachowania, jak chociaż apatia kota. Brak pielęgnacji futerka przez zwierzaka. Zmniejszony apetyt, albo całkowity jej brak. Idzie to oczywiście za rękę z postępującym spadkiem masy ciała. Odporność kotka zmniejsza się i łatwo jest wtedy również o inne choroby, którym towarzyszyć mogą również inne objawy.

Podsumowując białaczka u kotów przenosi się za pomocą wirusa. Jest to wirus białaczki kociej, którego oznaczenie to FeLV. Szerzy się on na różne sposoby, dlatego ostrożność jest szczególnie wskazana w tej kwestii. Szczególnie, jeśli nasz kot spędza czas na dworze, gdzie może mieć do czynienia z innymi kotami. Zagrożeniem jest kot dla kota i w ten sposób dochodzi do zarażenia.