Trwa ładowanie proszę czekać ...

Koci katar

10 listopada 2016

Koci katar jest chorobą zakaźną. Łączy się z zapaleniem jamy nosowej, górnych dróg oddechowych oraz jamy ustnej i spojówek. Kiedy patrzy się na chorego kota, właśnie dlatego można odnieść, że objawy podobne są do ludzkiego kataru. Stąd nazwa. I podobnie, jak w przypadku ludzkiego kataru, koci katar jest całkowicie uleczalny. Problem może wystąpić jedynie u młodych kociaków.Co powoduje tę chorobą?

Winne są dwa wirusy. Jeden nazywa się herpeswirus typu 1, a drugi calicawirus. Do kociego kataru dojść może również w wyniku różnego rodzaju bakterii i zarazków. Pierwszy wirus jest dość słabo odporny na środowisko zewnętrzne i niszczy go wysoka temperatura, jak i środki czyszczące. Dlatego zarażenie nim jest raczej niewielkie w przypadku kotów domowych. Gorzej z drugim wirusem. On jest już bardziej odporny, a w środowisku zewnętrznym potrafi utrzymać się nawet do 10 dni.

www.krakvet.pl

Kocim katarem kot może zarazić się od drugiego kota. Nawet wtedy, gdy drugi kot już nie ma żadnych objawów chorobowych, ponieważ zakażenie występuje nawet do 3 miesięcy po tym, jak już ustąpiły objawy.

Należy pilnować po prostu z jakimi kotami nasz kot się widział i zwracać uwagę na to, czy nie dostał od tego żadnych objawów. Koci katar to jeden z miliona przykładów. Kontakt zwierzęcia ze zwierzęciem powinien być przez nas kontrolowany. A jeśli taki nie jest, to zadbanie o dostrzeganie zmian w organizmie kociaka to podstawa. Zwracajmy uwagę na sierść, na oczka i nosek.

Bywa czasem tak, że kot jest nosicielem kociego kataru przez całe życie. Zarazki umiejscawiają się w wydzielinach z nosa, gardła i worków spojówkowych. Są też w odchodach. Tak naprawdę trudno jest ustrzec kota przed tym, by nie popadał w choroby. Ważne jest jednak, jak już wspomniane wcześniej, by obserwować stan kota i patrzeć, czy wszystko jest okej. Pomocne okazać się mogą również szczepionki i dobra dieta, jaka polepszy odporność kota. W ten sposób koci katar będzie stanowił dla niego mniejsze zagrożenie.
Skąd wiemy, że kot ma koci katar? Najpierw pojawia się kichanie, potem wydzielina z nosa, a ostatecznie również zapalenie spojówek.