Trwa ładowanie proszę czekać ...

Co robić, kiedy zwierzętom dzieje się krzywda?

10 listopada 2016

Byłeś świadkiem przykrego zdarzenia? Być może widziałeś, jak Twój sąsiad uderzył na ulicy psa, albo znęcał się nad nim, bijąc smyczą, czy ciągając o wiele za mocno. W takich przypadkach robi się przykro każdemu wielbicielowi zwierząt. Powinno każdemu człowiekowi. Warto jest wyedukować się w sprawie tego, co robić, kiedy zwierzętom dzieje się krzywda. Prawda jest taka, że nie jesteśmy tak bezsilni, jak nam się to wydaje!

Po pierwsze możemy mówić. To powinna być pierwsza nasza reakcja. Zwrócenie uwagi osobie, która się nad pieskiem znęca. Niech wie, że inni to widzą. O tym, że nie powinno się tak robić wie z pewnością, jednak pewnie nie przejmuje się tym zbyt mocno. Dlatego warto dodatkowo dodać, że to prawo takiego zachowania zakazuje i osoby, które nie przestrzegają prawa podlegają karze. Takiej samej, jak za przestępstwo. Nie za wykroczenie. Czasem jest jednak tak, że nie jesteśmy bezpośrednio świadkiem tego, że ktoś bije, czy znęca się nad zwierzęciem. Czasem jest to samochód pozostawiony latem na parkingu, w którym znajduje się pies. Czy się męczy? To mało powiedziane… Lekko uchylone okno, przez które słychać ciężkie sapanie psa, któremu jest duszno i zbyt gorąco.

Co robić, kiedy zwierzętom dzieje się krzywda, a właściciela nie ma obok? Dzwonić! Nie czekać na zadawanie pytań, a dzwonić bezpośrednio na policję, czy do organizacji, jaka zajmuje się ochroną zwierząt. Każdy właściciel zwierzęcia ma obowiązek opieki nad nim oraz dbania o jego zdrowie. Jeśli widzimy, że ktoś notorycznie źle traktuje zwierzę, że pies zamykany jest na całe dnie w pomieszczeniu, w którym głośno szczeka chcąc się wydostać, nie bójmy się dzwonić do odpowiednich organów i zgłaszać takich sytuacji. Czasem to nie jest konkretnie ważne co robić, kiedy zwierzętom dzieje się krzywda, a ważniejsze jest, by coś robić, by reagować i zwracać uwagę na problem, który widzimy, nie lekceważyć go. Możemy nie wiedzieć, co powiedzieć takiemu człowiekowi, który się znęca. Nie możemy jednak udawać, że tego nie widzimy. I jeśli brakuje nam odwagi, najlepiej od razu zgłaszać to na policję.