Trwa ładowanie proszę czekać ...

Złote zasady w opiece nad psem.

10 listopada 2016

Posiadając zwierzęta domowe, tym samym ponosimy nie tylko odpowiedzialność za ich życie czy zdrowie, ale również za zachowanie i za wyrządzone szkody. Psa najczęściej nabywa się około szóstego do ósmego tygodnia życia, ponieważ za wczesne albo zbyt późne zerwanie więzi z matką, wpływa negatywnie na rozwój zwierzęcia. Na początku musimy dowiedzieć się, czym nasze szczenię było karmione do tej pory i starajmy się przez okres dwóch tygodni modyfikować dietę tak, aby dostosować szczeniaka do naszych warunków.

Wybierzmy dla niego najlepszego lekarza, który od samego początku będzie dbał o psa a także ustali kalendarz podstawowych szczepień profilaktycznych. Natomiast dietę, powinniśmy dostosować do wieku, stanu zdrowia, aktywności fizycznej i również do cech osobniczych oraz rasowych danego psa. Wszystkie składniki pożywienia psa powinny być dobrane pod kątem zapotrzebowania na tłuszcze, białko, węglowodany oraz witaminy. Przy wyborze karmy powinniśmy skonsultować się z weterynarzem.

Ogólnie uznaje się, że szczeniak w wieku od szóstego do czternastego tygodnia powinien otrzymywać około czterech – pięciu porcji żywieniowych. Pies od czternastego tygodnia do piątego miesiąca – trzy do czterech posiłków dziennie. Między piątym a siódmym miesiącem tylko trzy posiłki na dzień. Zaś od siódmego do dwunastego miesiąca powinien dostawać dwa posiłki. Po ukończeniu roku powinien otrzymywać jeden posiłek na dzień. Powinniśmy pamiętać podczas pielęgnacji psa, aby unikać częstego kąpania psa. Do kąpieli stosujmy specjalne szampony, które mają za zadanie pielęgnować i leczyć.

Tak samo jest ze szczotkowanie psów długowłosych albo gdy ich włosy się kołtunią. W innych zaś przypadkach wystarczy tylko  regularne wyczesywanie jeden albo dwa razy w tygodniu. Naszym zadaniem jako właścicieli jest także zapewnienie profilaktyki szczepień. U młodego psa szczepienia występują w schematach jak wczesny- 6,9,12 tydzień, późny- 9,14 albo 12,16 tydzień a także odrobaczamy w 2,4, i 8,12 tygodniu życia oraz następnie do szóstego miesiąca życia zwierzęcia.

U psów dorosłych jest to bardziej regularne, szczepienia następują co roku, co miesiąc są odpchlanie oraz odkleszczanie, zaś odrobaczanie odbywa się cztery razy  do roku. Warto pamiętać także o regularnych spacerach czyli dwa i trzy razy dziennie, co pozwala zapewniać prawidłowy rozwój psychiczny oraz zapobiec nadmiernej agresywności u naszego pupila. Każdy, kto już zdecyduje się na posiadanie czworonoga jakim jest pies, powinien znać podstawowe zasady opieki nad nim i ustawę “O Ochronie Zwierząt”. Pamiętajmy, że naszym  obowiązkiem jest  dbanie o psa i  traktować go odpowiednio.