Trwa ładowanie proszę czekać ...

Dlaczego pies tarza się w nieczystościach ?

10 listopada 2016

Czasem zdarza się, że gdy nasz pies znajdzie wyjątkowo bardzo brzydko pachnąca rzecz, na przykład jak padlinę czy też odchody innych zwierząt, automatycznie zaczyna się w niej tarzać. Istnieją jednak różne interpretacje i różne przyczyny takiego zachowania przez zwierzę. Zatem pierwszą teorią tłumaczącą wyżej wymienione zachowanie, a jednak nie do końca prawdziwą, jest to, że pies ten tarza się w padlinie albo odchodach, gdyż chce przytłumić ten dojść intensywny obcy zapach swoim własnym zapachem.

Byłoby to zachowanie analogiczne w stosunku do znakowania moczem. Nie jest to jednak wcale takie trafne stwierdzenie, ponieważ zapach psa jest zdecydowanie zbyt słaby, by zniwelować zapach kału oraz moczu. Inna interpretacja pozwala zakładać, iż nasz pies tarzając się w obcych zwierzęcych odchodach albo padlinie, tym zachowaniem chce sam pokryć się tym całkowicie nieprzyjemnym zapachem. Dlaczego tak właściwie to robi? Tym sposobem właśnie zapewnia sobie sam wspaniały kamuflaż, gdy dojdzie do polowania na te określone zwierzęta, które właśnie pozostawiły zapach. Ponieważ woń odchodów oraz padliny jest bardzo intensywna, zwierzęta nie mają zdolności wtedy wyczuwać indywidualnego zapachu psa, który właściwie mógłby je ostrzec przed nadchodzącym niebezpieczeństwem.

Jest jeszcze inna teoria, która mówi nam, że pies zachowuje się właśnie w ten określony sposób, po to aby dać sygnał innym członkom jego grupy, czyli w tym przypadku, innym psom. Zatem gdy zwierzę napotyka odchody lub padlinę, tarza się, by pokryć się tym określonym zapachem, a gdy już powróci z wypadu daje dalej sygnał swojemu stadu, przekazując im informację o odkryciu oraz skłania ich do polowania. Jest to najbardziej prawdopodobna teoria, gdyż pies faktycznie po zakończeniu pokrywania się takimi bardzo nieprzyjemnymi zapachami, staje się wtedy przedmiotem zainteresowania głównie ze strony innych osobników, swojego gatunku.

Zwierzęta zaczynają go otaczać, obwąchują oraz badają nowe, bardzo ekscytujące dla nich wonie. Przeprowadzone badania laboratoryjne pozwoliły wykazać jednak, że nasze psy bardzo lubią tarzać się lecz nie tylko w nieprzyjemnych zapachach, ale także w innych również dość intensywnie pachnących rzeczach, jak na przykład w perfumach czy  tytoniu, soku z cytryny a także  śmieciach. Dlatego wyjaśnieniem tego  zachowania naszego pupila, może być to po prostu węchowa ekstaza, w którą wpada zwierzę, napotykając na swojej drodze intensywny zapach. Z cała pewnością jest to wywołane instynktem zwierzęcym, który właśnie skłania psa do tego aby tarzania się w bardzo mocno pachnących rzeczach.