Trwa ładowanie proszę czekać ...

Dbanie o sprawność fizyczną pupila.

10 listopada 2016

Jako właściciel mający pod opieką psa powinniśmy dbać od momentu, w którym nowy czteropłatowy członek naszej rodziny pojawi się domu. Na początku powinniśmy zacząć od wyboru odpowiedniej rasy, uwzględniając jej predyspozycje zarówno psychiczne oraz fizyczne. Jeśli szukamy idealnego psa do sportu to powinniśmy wybierać spośród ras o anatomii, która pozwala na szybkie i sprawne poruszanie się oraz bezpieczne skakanie.

Kolejną kwestią jest bardzo szczegółowy wybór hodowli, która pomoże dobrać szczenię do naszych oczekiwań. Gdy już szczenię zjawi się w swoim nowym domu, w pierwszej kolejności powinniśmy pozwolić mu zaaklimatyzować się w nowym otoczeniu. Kolejną kwestią jest jego ruch oraz odpowiednia dieta. Przede wszystkim nie możemy przekarmiać. Młode psy mają dojść duże zapotrzebowanie na ruch a także zabawę. Jednak w okresie jego najintensywniejszego wzrostu powinniśmy z całą pewnością ograniczyć bieganie po śliskich nawierzchniach i podczas wchodzenia oraz schodzenia po schodach.

   W momencie, kiedy  pies osiąga już  dojrzałość układu szkieletowego możemy zacząć pracować nad powiększeniem masy mięśniowej oraz przygotowywać psa do treningów. W sporcie jest wiele złotych zasad, a jedną z wielu jest  przeprowadzanie starannej rozgrzewki przed każdym  treningiem. Pozwoli to ograniczyć powstanie niebezpiecznych urazów oraz mikrouszkodzeń. Pomiędzy treningami powinniśmy  zapewnić  psu odpoczynek.

Po bardzo stresujących zawodach zarówno  dla ciała oraz umysłowi psa należy się stosowny relaks. Organizm musi koniecznie pozbyć się ewentualnych zakwasów oraz zregenerować się. Na bardzo szczególną opiekę zasługują seniorzy. Układ motoryczny u nich  jest już zawsze w jakiś sposób zniszczony. Należy pamiętać, że starszy pies sportowiec  w dalszym ciągu powinien mieć zapewniony stały i  regularny ruch. Zaś umysł w dalszym ciągu powinniśmy  mobilizować do pracy, wyznaczając mu proste  zadania  oraz komendy.

Układ mięśniowy u starszego psa wychładza się o wiele szybciej niż młodego, dlatego warto zakupić kubraczek albo  derkę naszemu psu i zakładać ją głównie na spacery w chłodne dni. Zdrowe ciało to ciało w dobrej kondycji. Niezależnie do rasy psa, przeznaczania oraz jego wieku,  właściciel nie powinien doprowadzać  do zaniedbań w tej materii. Układ ruchu jaku wszystkich zwierząt jest odpowiedzialny za dźwiganie całej masy ciała psa, więc jeżeli  pies ma niewielką nadwagę zacznie odbijać się to na kondycji układu motorycznego, a zwłaszcza stawów. Gdyż zdrowy pies to sprawny pies, dlatego też  każdy kto chce powiększyć swoją rodzinę o czworonoga, musi mieć koniecznie na uwadze fakt, że pies potrzebuje bardzo dużo uwagi oraz zajęcia ze strony opiekunów.