Trwa ładowanie proszę czekać ...

Dlaczego pies goni swój własny ogon?

10 listopada 2016

Ile razy już opiekunowie obserwowali, jak ich psy gonią własny ogon? Wiele z filmików w internecie przedstawia nam, to w śmieszny sposób i sprawia, że psy są po prostu zabawne. Jednakże, kiedy pies zaczyna goni swój ogon, może być to oznaką jego znudzenia albo problemów psychicznych psa. Często nasi pupile robią to po prostu z nudy albo chęci zwrócenia na siebie naszej uwagi. Jest to jedna z wielu metod zabawy, choć występująca bardzo często oraz przez kilka godzin dziennie powinna zaniepokoić właściciela.

Poza tym, kiedy nasz pies ganiają swój ogon, lecz tylko od czasu do czasu i to w dodatku w sytuacjach wyrażających zadowolenie, posiadacz czworonoga nie powinni się przejmować tym zachowaniem. Z drugiej zaś strony, niektóre z osobników potrafią, aż do wyczerpania sił biegać za swoim ogonem, a gdy już go dosięgną gryzą ogon, sprawiając sobie tym samym niepotrzebny ból. Fińscy naukowcy przeprowadzili badania na niemal czterysta psów, stwierdzając że takie zachowanie psa może być oznaką zaburzeń w zachowaniu, zwane ZOK - zaburzenia obsesyjno-kompulsywne.

Jest to po prostu nerwica natręctw, która objawia się u opuszczonych czworonogów, które nie poddawane są jakiejkolwiek socjalizacji albo szczenięta, które zbyt wcześnie zostały zabrane  od swoich matek. Według Finów pływ na nieprawidłowe zachowanie psa, może mieć również zła dieta czworonoga. Psychiczne schorzenia takie jak zaburzenia obsesyjno-kompulsywne są zwłaszcza  podatne psy takich ras jak bulterier, owczarek niemiecki. Prócz podstawowych problemów w zachowaniu zwierzęcia, istnieją również zagrożenia jak fizyczne, które są  robione przez samego psa.

Najbardziej zagrożony ze strony psa jest oczywiście jego ogon, który może zostać całkowicie ogryziony z sierści i pogryziony do krwi, a to z pewnością wiąże się z wizytą u weterynarza. Jeśli dopiero teraz uświadomiłeś sobie, że twój pies bardzo często goni  swój własny ogon, a ta zabawa nie sprawia mu przyjemności tylko wyczerpanie powinieneś koniecznie zgłosić się do behawiorysty. On właśnie będzie w stanie ocenić, czy zachowanie twojego psa to tylko nuda czy też problemy psychiczne, które będą wymagały dodatkowych poczynań ze strony właściciela.